Cistacea-M krem — nawilżenie dla cery problematycznej: suchej, przetłuszczającej się, trądzikowej oraz wrażliwej.
Dlaczego zastosowałam ten składnik w serii Cistacea-M?
Niacynamid, znany jako witamina B3, występuje w kremie Cistacea-M w stężeniu 3%. Połączenie tego składnika z mocznikiem, gliceryną, pantenolem oraz ekstraktem z czystka zostało stworzone z myślą o pielęgnacji cery przetłuszczającej się, która charakteryzuje się nie tylko zwiększoną produkcją sebum, ale także dysproporcją w składzie „chemicznym” sebum.
Ewa Kilina Pięta - twórczyni marki Back to Comfort, prezeska i założycielka laboratorium Symbiosis, kosmetolożka i absolwentka kierunku Chemii kosmetycznej na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Autorka serii publikacji edukacyjnych „Nieporadnik Urody” .
W sekcji „składniki aktywne” dzieli się swoją rozległą wiedzą na temat składników aktywnych kosmetyków i ich działania. Jej pasją jest tworzenie produktów o najwyższej jakości oraz wiarygodna i autentyczna komunikacja na ich temat.
Cistacea-M krem — nawilżenie dla cery problematycznej: suchej, przetłuszczającej się, trądzikowej oraz wrażliwej.
Dlaczego zastosowałam ten składnik w serii Cistacea-M?
Niacynamid, znany jako witamina B3, występuje w kremie Cistacea-M w stężeniu 3%. Połączenie tego składnika z mocznikiem, gliceryną, pantenolem oraz ekstraktem z czystka zostało stworzone z myślą o pielęgnacji cery przetłuszczającej się, która charakteryzuje się nie tylko zwiększoną produkcją sebum, ale także dysproporcją w składzie „chemicznym” sebum.
Przykład reklamy kosmetyków z tym składnikiem:
„Wzmacnianie bariery skórnej: Niacyna pomaga w produkcji ceramidów, które są istotnymi składnikami lipidów w naskórku. Dzięki temu wspiera funkcję bariery skórnej, co z kolei poprawia nawilżenie i redukuje utratę wody.”
Komentarz Ewy Kilian-Pięta:
To prawda, obecność tego składnika ma istotny wpływ na aktywną stymulację tworzenia się bariery lipidowej: Niacynamid poprawia barierę naskórkową poprzez stymulację w żywych komórkach skóry (keratynocytach) syntezy ceramidów, a także innych lipidów warstwy rogowej (kwasy tłuszczowe i cholesterol), które są kluczowych składnikami bariery lipidowej martwy rogowej naskórka.
Jak stymuluje?
Mechanizm jest związany ze wzrostem (ekspresji) aktywności kluczowego enzymu „palmitoyltransferazy serynowej”, który jest enzymem limitującym szybkość syntezy sfingolipidów.
Jak to zrozumieć?
Ceramidy to podstawowe składniki sfinolipidów. Ceramidy to lipidy budulcowe bariery lipidowej zbudowane ze sfingozyny i kwasów tłuszczowych (bierne cząsteczki). Sfingolipidy to pochodne ceramidów utworzone w „kompleksy” zbudowane z ceramidów, glikozyloceramidów, sfingomieliny itp., które pełnią funkcję nie tylko ochronne jak ceramidy ale przede wszystkim, normalizujące wiele procesów zachodzących w naskórku (aktywne cząsteczki).
Jakie stężenie jest najlepsze?
Należy uważać ze stężeniami w kosmetykach z niacynamidem, gdyż możemy zaburzyć proporcję między strukturą budowy lipidów (biernych) w naskórku, a ich aktywnością wpływającą na procesy prawidłowej odnowy komórka (lipidy aktywne).
Wysokie stężenia mogą zaburzyć naskórek?
Zbyt intensywna pielęgnacja niacynamidem może spowodować „niedobór”: funkcjonowania (aktywnych) sfingolipidów, które modulują i regulują mechanizmy w komórkach odpowiadające za proces samozłuszczania oraz rogowacenia. To dlatego podczas stosowania wysokich stężeń niacynamidu może być odczuwalne ściągnięcie i wysuszenie naskórka.
Jakie stężenie niacynamidu uważam za najlepsze do cery tłustej?
Zastosowałam optymalną dawkę niacynamidu 3% w kremie nawilżającym Cistacea-M ponieważ skóra tłusta, mieszana i trądzikowa, cechuje się obniżoną aktywnością enzymów zaangażowanych w biosyntezę ceramidów i sfingolipidów. Niedobór kluczowych składników bariery naskórka, w genetycznie uwarunkowanej cerze łojotokowej, wtórnie objawia się kompensacyjną próbą jej obudowy, powodując nadmierne rogowacenie i łojotok.
Czyli pielęgnacja z tym składnikiem, może wspierać ten proces lub go destabilizować.
Tak: optymalne stężenie 3%, które dobrałam na podstawie literatury, wskazuje, że takie stężenie może zwiększać nawet pięciokrotnie syntezę ceramidów, glukozyloceramidów siedmiokrotnie oraz sfingomieliny trzykrotnie. Oprócz ceramidów, niacynamid zwiększa też syntezę wolnych kwasów tłuszczowych (2,3 razy) oraz cholesterolu (1,5 razy) w keratynocytach. To wystarczy, by nie wywołać nadmiernej syntezy, która również nie jest wskazana w normalizacji cery tłustej. Taka aktywność tego składnika wspiera normalizację tego procesu, co udało się mi potwierdzić w Centrum Dermatologii Symbiosis podczas testów aparaturowych i aplikacyjno użytkowych kremu Cistacea-M. Efekty to poprawa nawilżenia, zmniejszenie TEWL, zmniejszenie sebum bez efektu przesuszenia i podrażnienia.
Literatura: (O. Tanno, Y. Ota, N. Kitamura, T. Katsube, S. Inoue, Nicotinamide increases biosynthesis of ceramides as well as other stratum corneum lipids to improve the epidermal permeability barrier, British Journal of Dermatology, Volume 143, Issue 3, 1 September 2000, Pages 524–531)
Przykład reklamy:
„Działanie przeciwzapalne: Niacynamid zmniejsza stan zapalny, co jest szczególnie korzystne w przypadku skóry skłonnej do trądziku czy innych stanów zapalnych. Pomaga w łagodzeniu zaczerwienień i podrażnień.”
Komentarz Ewy Kilian-Pięta:
Niacynamid nie działa jak lek przeciwzapalny (steryd). Działanie przeciwzapalne jest pośrednie poprzez normalizację syntezy ceramidów i sfingolipidów, które to bezpośrednio wpływają na zdrowie bariery naskórkowej. Dysfunkcja bariery lipidowej na poziomie komórek naskórka oraz na jego powierzchni w sebum stanowi podatność na powstawanie i wnikanie drażniących czynników prozapalnych tj utlenione lipidy czy metabolity bakterii. Stan zapalny jest skutkiem i odpowiedzią mająca na celu usunięcie tej dysfunkcji, natomiast działanie niacynamidu jest profilaktyką, by nie dochodziło do takich stanów zapalnych. Stymulacja syntezy składników bariery lipidowej to najważniejsza funkcja przeciwzapalna. Jest to szczególnie istotne, gdy podczas leczenia trądziku produktami złuszczającymi powodującym deficyty i stan zapalny.
Przykład reklamy:
„Regulacja produkcji sebum: Niacyna może wpływać na zmniejszenie nadmiernej produkcji sebum, co jest korzystne dla osób z cerą tłustą i trądzikową.”
Komentarz Ewy Kilian-Pięta:
Niacynamid nie działa jak matujący puder czy chusteczki, które wchłaniają sebum. Jak wyżej wyjaśniono, niacynamid normalizuje skład lipidów, który jest zaburzony na poziomie bariery lipidowej w komórkach naskórkach oraz sebum. Witamina B3 stymuluje syntezę ceramidów ochronnych oraz sfingolipidów, które to regulują metabolizmem rogowacenia komórek i łojotoku. Czyli po przez jego aktywność naskórek wyrównuje ilość ceramidów, które uszczelniają barierę lipidową, co wpływa na zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL) oraz poprawę nawilżenia, a tym samym zmniejszenie kompensacyjne nadprodukcji sebum (stymulacja sfingolipidów). Efekt matowienia cery jest wynikiem normalizacji syntezy lipidów, a nie ich „zasypaniu wchłaniającym pudrem”.
Ale to nie wszystko — najważniejsze działanie, na które szczególnie zwróciłam uwagę to regulacja pracy akwaporyn. Czyli membran białkowych w komórkach naskórka odpowiadających z regulację przepływu wody i gliceryny (syntetyzowanej w komórkach). Niacynamid zmniejsza „nadmierną pracę” akwakoryn - czyli ogranicza nadmierną migrację wody i gliceryny (zwiększony TEWL) w naskórku. Woda i gliceryna migrująca z osocza (naczynek kapilarnych pod skórą) i żywych komórek naskórka odpowiada za utrzymanie odpowiedniego uwodnienia warstwy rogowej, czyli nawilżenie zapewniającej jej plastyczność. Jest to szczególnie istotne przy cerze łojotokowej gdyż traci ona najważniejszy parametr - „hydrofobowość”, czyli odporność na wnikanie oraz utratę różnych substancji. Jest to szczególnie odczuwalne gdy wyjedziemy w bardzo wilgotny klimat, wówczas mamy uczucie, że skóra się „waży”. Normalizacja pracy akwaporyn to efekt poprawy nawilżenia po przez aktywne, a nie bierne (zapychające składniki okluzyjne) ograniczenie TEWL. Dlatego często działanie niacynamidu kojarzone jest ze zmniejszeniem sebum, a tak naprawdę bezpośrednio dotyczy to „nieokluzyjnego, niezapychającego ograniczenia TEWL” wpływającego na skład sebum.
Przykład reklamy:
„Wspomaganie regeneracji skóry: Niacynamid przyspiesza procesy naprawcze w skórze, co może przyczynić się do redukcji widoczności blizn i przebarwień.”
Komentarz Ewy Kilian-Pięta:
Regeneracja to efekt normalizacji syntezy składników lipidowych i zmniejszenia TEWL poprzez zmniejszenie nadmiernej aktywności akwaporyn. Gdy naskórek, pomimo rodzaju genetycznego cery (tłusta, mieszana) zachowuje prawidłowe parametry tj nawilżenie, natłuszczenie czy kwaśny odczyn pH nie wyższy, jak 5.5, wówczas się prawidłowo odnawia i regeneruje.
Niacynamid na zmiany potrądzikowe - jakie stężenie?
Pielęgnacja kremem z niacynamidem może wpłynąć na gojenie zmian potrądzikowych, ponieważ aktywnie wspiera utrzymanie najważniejszych parametrów biofizycznych naskórka. Warto jednak podkreślić, że zbyt wysokie dawki tego składnika mogą destabilizować proporcje między ceramidami, sfingolipidami oraz pracą akwaporyn, co może skutkować zahamowaniem procesów regeneracyjnych (spowolnienie odnowy komórek), które objawiają się suchością skóry (nadmiernym zmatowieniem).
Przykład reklamy:
„Poprawa kolorytu skóry: Regularne stosowanie niacynamidu może pomóc w ujednoliceniu kolorytu skóry i redukcji hiperpigmentacji.”
Komentarz Ewy Kilian-Pięta:
Niacynamid „nie wybiela przebarwień”. Hamuje transfer melanosomów (takie „kulki z zakapsułkowaną melaniną”) z melanocytów (komórki produkujące melanosomy) do keratynocytów (do cytoplazmy komórek naskórka, powodując, że skóra ma kolor). Efekt ten jest zależny od utrzymania prawidłowych funkcji barierowych naskórka wrażliwej cery łojotokowej, czyli syntezie lipidów i utrzymaniu nawilżenia. To dzięki temu naskórek prawidłowo się regeneruje, odpowiednio rozmieszcza „kulki z melaniną” w komórkach naskórka oraz ich jakość.
Przebarwienia pozapalne
Stan zapalny to utrata tych funkcji, która skutkuje „rozpulchnieniem” przestrzeni międzykomórkowych, by komórki układu odpornościowego mogły szybko migrować do celu i usunąć szkodliwy czynnik (np. infekcję, oparzenie słoneczne lub krostę). Stwarza to warunki do lokalnego nadmiernego nagromadzenia się melanosomów w cytoplazmie okolicznych komórek naskórka i skóry właściwej dające efekt punktowych przebarwień pozapalnych. Dlatego wykorzystałam ten składnik w serii Cistacea-M do pielęgnacji w przebarwieniach potrądzikowych pozapalnych.
Serum + krem Cistacea-M
Pielęgnacja cery trądzikowej z tendencją do przebarwień pozapalnych polecam jako połączenie przyspieszonego samozłuszczania naskórka - serum Cistacea-M zawierające łagodzący i delikatnie złuszczający kwas migdałowym z kremem nawilżającym Cistacea-M 3% niacynamidu hamującym transfer melansosomów do skóry właściwej.
Niacynamid podczas retinoidoterapii
Leczenie kwasem retinowym trądziku może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry, co jest związane z upośledzeniem bariery naskórkowej i zwiększoną przeznaskórkową utratą wody (TEWL). Podobny efekt na skórze wywołują inne formy witaminy A, gdy nadużywamy retinolu, retinalu czy retinylu.
Badania wykazały, że leczenie retinoidami zwiększa ekspresję akwaporyny 3, co może być powiązane z podwyższonym TEWL na skutek zwiększonej migracji wody oraz utraty gliceryny w naskórku. Utrata gliceryny wynika ze zmniejszenia produkcji sebum podczas leczenia izotretinoiną. Gliceryna w tym przypadku, pochodzi naturalnie z aktywności enzymów rozkładających tłuszcze sebum (triglicerydy), która w zdrowym naskórku transportowana jest do utrzymania prawidłowego nawilżenia przez akwaporyny.
Także podczas leczenia retinoidami powstaje zaburzenie polegające na nadmiernej utracie wody oraz braku naturalnego „humektanta” który wiąże wodę w naskórku.
Krem Cistacea-M polecam szczególnie podczas leczenia retinoidami:
Niacynamid zmniejsza efekt indukowanej nadmiernej aktywności akwaporyny 3 przez retinoidy w keratynocytach (żywe komórki naskórka). Badania wskazują, że niacynamid może odwracać skutki uboczne w postaci wysuszenia skóry podczas leczenia, a dodatkowa obecność gliceryny, mocznika i odpowiednich lipidów w kremie wspiera normalizujące działanie nawilżające i uzupełnia aktywnie niedobory bariery naskórkowej.
Literatura: (Song X, Xu A, Pan W, et al. Nicotinamide attenuates aquaporin 3 overexpression induced by retinoic acid through inhibition of EGFR/ERK in cultured human skin keratinocytes. Int J Mol Med. 2008;22(2):229-236.)
Podsumowując, zastosowanie 3% niacynamidu w kremie Cistacea-M wydaje się być dobrze uzasadnione, biorąc pod uwagę jego wielokierunkowe działanie na cerę trądzikową, wrażliwą i z tendencją do przebarwień. Szczególnie wartościowe jest jego wsparcie dla bariery skórnej, co może być przydatne także podczas leczenia retinoidami.